Scurt Istoric

Istorie Noiembrie 5, 2014

La 1 iunie 1996 se constituie noua Parohie BORLESTI II, prin impartirea vechii Parohii BORLESTI in doua sectoare, noii Parohii revenindu-i sectorul de Sus dinspre Nechit.

30 ianuarie 1998 ( de Sarbatoarea Sf. Trei Ierarhi – de unde si primul hram), familia POPESCU STEFAN si SMARANDA,  o familie saraca din punct de vedere material dar cu credinta si dragoste fata de Dumnezeu, a donat bisericii un teren cu suprafata de 1600 mp.

24 aprilie 1998 (a doua zi dupa Sarbatoarea Sf. Mare Mucenic Gheorghe – de unde si al doilea hram propus de I.P.S. Daniel) a avut loc sfintirea locului si asezarea pietrei de temelie la Sfantul Altar al viitoarei biserici. Piatra de temelie a fost asezata in cadrul unei slujbe savarsite de I.P.S. Daniel inconjurat de un sobor de preoti si diaconi.

1 mai 1998 – inceperea lucrarilor la fundatie si apoi construirea bisericii, a imprejmuirii din piatra cioplita si a cladirilor anexe (casa parohiala cu etaj, casa de ajutor social, bucatarie, s.a.m.d.), lucrarile de constructie durand peste 5 ani.

1 septembrie 2003 – inceperea lucrarilor de pictura si amenajari interioare la biserica, lucrari care s-au desfasurat pe o perioada de 3 ani (2003 – 2006).